Plac zabaw w ogrodzie

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci w ogrodzie

Plac zabaw dla dzieci w ogrodzie, jest to miejsce wydzielone, na którym możemy ustawić zabawki ogrodowe: huśtawki, zjeżdżalnię, piaskownicę, czy basenik. Niekiedy może to być drewniany lub plastikowy domek dla lalek, do którego zmieszczą się nasze pociech. Szczególnie zainteresowane są nim dziewczynki. Oferta zabawek ogrodowych jest bardzo duża, jest więc z czego wybierać. Warto zwrócić uwagę na solidne wykonanie i prawidłowo zamontować je w miejscu stałego użytkowania. Np. huśtawki powinny być solidnie zakotwiczone w ziemi, aby nie mogły się przewrócić, gdy dziecko mocno je rozhuśta. Bardzo wygodne są plastikowe piaskownice, przykrywane pokrywą. Zabezpiecza to piasek przed niepożądanymi wizytami kotków, które chciały by potraktować je jak kuwety. Dobrze jest też przewidzieć miejsce na basem rozkładany sezonowo. Powinien on stać tam, gdzie mamy dużo słońca, aby woda się nagrzewała i maluchy nie marzły podczas kąpieli. Jeśli jest zbyt gorąco, zawsze możemy go zacienić za pomocą parasola ogrodowego.

Miejsce wybrane w ogrodzie na plac zabaw, dobrze  gdy jest widoczne z tarasu i okna pokoju dziennego. Pozwala nam to mieć dziecko pod kontrolą, nie ingerując zbytnio w jego zajęcia. Jednocześnie powinno być , w miarę możliwości oddalone od miejsca naszego wypoczynku w ogrodzie.  Powinniśmy też pamiętać, że dziecko kiedyś urośnie i plac zabaw będzie trzeba zlikwidować. Wtedy na tym miejscu powinien nam pozostać trawnik, który w naturalny sposób będzie się komponował z pozostałą częścią ogrodu.

Pod plac zabaw wysiewamy trawę, najlepiej mieszanki sportowe i kosimy ją trochę wyżej niż pozostały trawnik. Otaczamy teren, szczególnie od strony południowej, krzewami i drzewami liściastymi przyjaznymi dla dzieci. Ogólną zasadą jest to, aby nie były to rośliny kolczaste, trujące lub zbyt delikatne. Powinny znosić nawet większe uszkodzenia gałęzi , które powstaną w trakcie zabawy dzieci. Pamiętajmy, że na placu zabaw najważniejsze są dzieci i ich zabawy, a nie roślinki w naszym ogrodzie. Dobrze się sprawdzają wajgelie, forsycja, jaśminowiec, irga płożąca, oraz drzewka takie jak ozdobne jabłonie, wierzba Hakuro- nishici szczepiona na pniu, czy wiśnie ozdobne. Sadząc wiśnię piłkowaną Pendulę szczepioną na pniu, możemy uzyskać, gdy ta się rozrośnie, dodatkową atrakcję, w postaci zielonego namiotu, pod którym też można się bawić i urządzić zielony domek.

Nie polecam żadnych roślin iglastych. Mają kilka wad- są kłujące, dosyć kruche, nie potrafią zabudować uszkodzonych przez wyłamanie gałęzi miejsc. Można też łatwo się pobrudzić, czy skleić włosy, żywicą wyciekającą z ran, a nawet z młodych przyrostów gałęzi. Trzeba też pamiętać, że wszystkie odmiany cisów są trujące, więc te  iglaki,  które mają miękkie gałązki, z tej przyczyny zupełnie się nie nadają do ogrodu, w którym bawią się małe dzieci.

Wielkość placu zabaw jest zależna głównie od ilości dzieci, które mają się jednocześnie na nim pomieścić. Wiadomo, że maluch bawiący się w piaskownicy, musi być bezpieczny i nie może się znajdować w zasięgu bujającego się rodzeństwa na huśtawce. Wokół huśtawki musimy zachować bezpieczny obszar, gdzie nawet najdłuższe nogi naszej pociechy, nie dosięgną pozostałych, np. kąpiących się w basenie. ©